相片

Photographer's Note

Erhan i蓾n bir ka tek kare yayinlayacagim batmadan 霵ce........
srekli ayni yorumu yazmamak i蓾n hrriyet gazetesinin o haberinin linkini ekleyecegim bundan sonra.
bu seriyle pek ilgilenilmesede belgeselligi hatirina biraz uzatacagim...:-)

C47 Dakota kas AntalyaAskeri u蓷k, dalış turizmi i蓾n batırıldı

TIKLAYIN


GECENİN UZUN S焋LEVİ

I.
Coşkularımız yetim kaldı. Yoksul kağıtlarımızı onarmıyor artık şiirlerimiz. Şiirlerimizin kireci vuruyor yzmzdeki duvara. (Eksik fakat aydınlık anlatımları her 蔒şit mutsuzluğun...) Ve ellerimizi koğuşturuyoruz durmadan. Sabıkalı şiirlerimizden artan ve kendimizce yorumladığımız ellerimizi. Durmadan kendimize tırmanıyoruz uzun soluklarla. Ayaklarımız 蓾ğnenmiş leylaklardan devşirilmiş; leylak yorgunu sarp yollar inmekte denizin sabıkalı sevdalarına.
(Korsan yorgunu denizin; g闥yzne rengi yitik şafakların yamadığı...)

II.
Gece. Zaman ihtilali. Kurşun ge蓾rmez yreklerimiz. Yani uzatmalı yasakların konakladığı o mağrur suskunluk. Kuşatmalardan artakalmış yaralı insanliğina kefil yrek. Şimdi gecenin uzun s騽levinde yaşanan dilsiz şiirlerin yitik kafiyelerine ayak uydurmaya 蓷lışıyor. Yetim kalmış 蓷rpıntılarına; yaralarını sararak. Geveze dilsizliğin ikilemini yaşayan kafiyelerin k踙k, rkek adımlarına. Sessizliklerinde dingin bir barışıklığın bys. Hangi bylerle onarmaktayız kendimizi, bir par蓷 daha yaşamak i蓾n.
(Kıyılarımızda suskunluk. Ellerimizin bizle birleştiği yerde- Biz lisanı bilinmeyen rehin bırakılmış bir coğrafya atlası.) Oysa deniz biziz. Kıyı biz. Sevişmek, bir gen蔮ik karantinası.
Ve uzun kalemlerin g闤geleri dolaşıyor yaralı duyarlıklarımızın zerinde.

Biz gndz srgnleri!
Yazmakla tamamladık mı kendimizi?
Yazmakla tanımladık mı?
Kalemlerimizin u蔮arı yine de nar 蓾蔒ği.

III.
Eski harfler kilitlemiş babamın tarihini cep yazmalarında. Ağır bir g驆lk kalmış tahta mağaralarında deri 蔒kmecelerin (ve uzun senelerin) . Beni o tanımlayabilirdi ancak. İnce siyah 蓾zgili, o acı yeşil, kırık dolmakaleminin kuruyan kanıyla. (O hi unutamadığım dolmakaleminin. Ve herkesin hırsızı şiirlerinin...) Beni o tanımlayabilirdi ancak. Ben beş yaşındayken 闤drdğm babam. Şimdi yırtık fotoğraflarını arka cebimde gezdirdiğim snnet蓾 babam.

IV.
Acımlayabilirim biraz daha. Dilerseniz biraz daha ışıklandırabilirim nesnel ger蔒kliğimi; (sizler i蓾n) . Bana kendimi anlatmamış beni size anlatabilirim. Şiirlerimle sizden kaırdıklarımı (gecelerimi) yakınlaştırabilirim karanlığımla.
Gece. zaman ihtilali. Bu kltr birikimi hangi umarsız unutkanlığımızın hviyetidir? Aıklar mısınız?

V.
Siz ve biz (birbirimizi g顤meden, belki g顤mek bile istemeden) bin yıl daha gezinelim aynalı karanlığımızda. Yeraltı duyarlıklarımızdan bi蓨iğimiz civan giysilerimizin g顤ece 驆erkliğini sınayalım. Gecenin eklemediği isyanlarımız ve şiirlerimizle; belin ve kanın eklemediği ideoloji 蓷rşaflarında. Yani her sevişmenin son ihtilal provasında.
Ve bin yıl daha kilitleyelim gizlerimizi 蓷rşılı ilişkilerimizle. ドrşılı ilişkilerimizin mfredata uygun diliyle.
Belki sonra, ondan sonra, her şey aık, apaık yazılabilir, herkes i蓾n.
(Bir duyarlık ihtilalinde kendimizi talan edip, sevdiğimiz zaman...)

VI.
Kan. İrmak tanrısının su蓰 kan.
Kimsenin birbirini tanımaması, anlamaması bundan.

VII.
Şimdi gecenin uzun s騽levinden, insan olmaktan, toplumsal bir insan olmaktan, onanmaktan ve redd-i ilhaktan toplayabildiklerimiz bunlar. Kendimiz.
Sunaklarımıza acılarımızı koyuyoruz.
Bunlar hi蓫ir hapishanede yazılmamış hapishane defterleridir Efendim. Ltfen kabul buyrunuz.

MURATHAN MUNGAN

Nobody has marked this note useful

Photo Information
Viewed: 2029
Points: 18
Discussions
  • None
Additional Photos by Ates Omer (umutlu101) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 774 W: 149 N: 746] (13629)
View More Pictures
explore TREKEARTH