Community

#
  • Viewed: 12941
  • Points: 714
Add to FavoritesAdd to my List
Name

Cemal Koyuk Contact

Country
Turkey
Intro
My carrier started in 1988 at Sabah newspaper as a Police Reporter.I continued in various fields as Reporter-Photo Reporter.I worked in active positions such as law court,hospital and street reporter.I witnessed every stage of news because I worked outside.I witnessed operations of activists at universties,shows, and many important events.The photos that I took about a suicide of a young girl in Istanbul in 1990s, found place in best 10 photos in Europe at that year.I followed various international conference,meetings and panels including two summit meetings of NATO. I followed many prime ministers and presidents until today including Turgut 畤al closely. Additionally, I followed foreign stateman that came to Turkey.I went to various cities of Turkey apart from Istanbul on numerous duties. I witnessed several operations at Southeast and sometimes I worked at firing lines.

Together with hot photos of the carrier I like taking photos of children much better.Especially the photos I took in Southeast and Anatolia, natural,innocent looks and images of children came first between the photos I took until today.My favourite photos are about city, nature, winter and animal, people portraits. In fact only one photo I took is important for me.Sometimes I don't have the heart to delet a picture I take even if it is bad. It gives me pleasure to leave it as it is. In our carrier it is not possible to take the same picture again.This is also same for other photos.Sometimes you take photo of a child but you can not catch the same image when you turn around and look again. Each picture has ''one moment''.

I continued to my reporter carrier at Star newspaper after 1999. I worked on important cases at Star newspaper.Eartquakes took great part between them of course. Unfortunately we had to freeze the moments of grief, tears, cries, sufferings, lost lives and desperation .Each picture will be a document of history on newspaper archives as a witness and tragic event.

I completed 20 years of my carrier.I witnessed many important events during this time.In our carrier journalists live life beforehand, We live events one day ago as a live witness of news.We announce these events and important subjects of the country to our society the next day .But we feel happiness ,sadness and sometimes cry before them.We are human first, but sometimes you have to surpass your feelings.Or maybe act as things haven't happened or sometimes keep them.Thus our carrier comes first.

In fact I give tips about me apart from Cv . Anyway, our carrier is like that.20 years passed in this way.I still work for Star newspaper.I don't neglect taking photo of course. I will continue to present best pictures to you.Mesleğe 1988 yılında Sabah Gazetesinde Polis muhabiri olarak başladım. ネşitli alanlarda Muhabir-Foto muhabiri olarak devam ettim. Hastane-Adliye ve sokak muhabirliği gibi aktif g顤evlerde 蓷lıştım. Daha 蔞k dışarıda g顤ev yaptığım i蓾n haberin her trl aşamalarında bulundum. 鈆iversitelerde meydana gelen eylemler, g飉teriler ve bir 蔞k 霵emli olaya tanık oldum. 1990'lı yıllarda İstanbul'da meydana gelen ve gen bir kızın intihar olayında 蔒tiğim fotoğraflar o yıl avrupa'da yılın en iyi on fotoğrafları arasında yer aldı. Uluslararası bir 蔞k konferans ,toplantı ve paneli izledim. Bunların arasında iki Nato zirvesi yer alıyor. Bugne kadar bir 蔞k Başbakan'ı ve CumhurBaşkanını bire bir takip ettim. Trkiye'ye gelen yabancı devlet adamlarını izledim . İstanbul dışında Trkiye'nin bir 蔞k ilinde 蔒şitli g顤evlere gittim. Bunların arasında Gneydoğu'da 蔒şitli operasyonları izledim ve zaman zaman sıcak 蓷tışmaların i蓾nde g顤ev yaptım. ネşitli haberlerden dolayı 鐰l aldım.

Mesleğin i蓾ndeki sıcak fotoğrafların yanı sıra,daha 蔞k 蔞cuk fotoğrafları 蔒kmeyi seviyorum. 畤elikle Gneydoğu veya Anadolu'da 蔒ktiğim 蔞cukların doğal, masum g顤ntleri ve bakışları bugne kadar 蔒ktiğim onlarca karenin arasında ilk sırayı alıyorlar. Yine kent, doğa, 蔒vre, hayvan, insan portreleri, kış fotoğrafları en fazla 蔒ktiğim fotoğraflar...Aslında bugne kadar 蔒ktiğim tek bir kare benim i蓾n 蔞k 霵emli. 琈le ki, bazen k飆 de olsa 蔒ktiğim o kareyi silmeye kıyamıyorum. O haliyle kalması bile bana keyif veriyor. Bizim meslekte 蔒ktiğimiz her karenin bir tekrarı olması mmkn değil. Bu diğer fotoğraflar i蓾nde ge蔒rlidir.Bazen bir 蔞蓰k 蔒kersin arkanı d霵p baktığında aynı kareyi yakalaman mmkn olmaz. Yani her fotoğrafın " O anı" vardır"

Gazetecilik mesleğime 1999 yılından sonra Star Gazetesi'nde devam etmeye başladım. Star Gazetesi'nde de 霵emli olaylarda g顤ev yaptım. Tabi bunların arasında depremler ilk sırada yer alıyor. Orada yaşadığımız g顤dğğmz acıları, g驆 yaşlarını, ağıtları,feryatları isyanları, 蓾leleri, yok olan yaşamları ve 蓷resizliklere malasef tanık olup, fotoğraf karelerinde dondurmak zorunda kalmamız mesleğimizin bir gereği olarak yapmak zorunda kaldık. Her kare bir dram, her kare bir tanık, bir belge olarak gazete arşivlerinde tarihe tanıklık edecek.

Meslekte 20 yılımı devirdim. Bu sre i蓾nde bir 蔞k 霵emli olaya tanıklık ettim. Bizim meslekte gazeteciler hayatı bir gn 霵ce yaşar. yaptığımız her haberin canlı tanığı olarak olayları bir gn 霵ce yaşarız.Ertesi gn bu olayları veya lkede yaşanan 霵elmi konuları halkımıza duyururuz. Ama biz onlardan 霵ce zlr, sevinir, belkide ağlarız. Gazeteciler de duygulu insanlardır. Başkasını bilme ama, en azından ben 騽leyimdir. Tabi 霵ce insanız...
Aama meslekte bazen duygularınızı bastırmak zorunda kalırsınız.Yada olup biteni g顤mezden gelip, bazen de i蓾nize atarsınız. Yani işimiz biraz 霵e ge蔒r. Aslında bizim meslekte o kadar 蔞k şey yaşanıyor ki, ama hepsini burda anlatmak mmkn değil.

Ben burada CV'den 蔞k biraz kendimle ilgili ve meslek hayatımdan tiyolar verdim sanırım. Ya neyse, bizim meslek b騽le işte. Zoru, kolayı,acısı,tatlısıyla 20 yıl gerida kaldı. Ben halen Star Gazetesinde 蓷lışmaya devam ediyorum. Bol bol fotoğarf 蔒kmeyi de ihmal etmiyorum tabi. Bundan sonra en gzel kareleri sizlere aktarmaya devam edicem.

CEMAL K焋軴
Member Since
2006-11-20
Equipment
Canon EOS 1D, Canon 30D, Nikon DCS 760, Nikon F3, Nikon F90 x
Note

Silver Note Writer Silver Note Writer [C: 6 W: 0 N: 86] (714)
ceka is a favorite of 12 members.

Random photos

Map of Photographed Countries

Photo Location Information
Turkey 219 view photos view map
All Countries 219 view photos  
Snapshot
  • Photos 219
  • Critiques 38
  • Favorites 0
  • Travelogues0
Groups
  • No public groups
total 1
Favorites
explore TREKEARTH